دستگاه دندان پزشکی, محصولات

دستگاه التراسونیک

 خرید دستگاه التراسونیک از مجموعه دنت تاپ با بهترین قیمت

به صدایی با فرکانس بالا که گوش انسان توانایی شنیدن آن‌ها را ندارد، التراسونیک یا مافوق صورت گرفته می‌شود. در واقع دستگاه التراسونیک دستگاهی است که با بهره‌گیری از فرکانس‌های مافوق صوت کاربردهای بسیاری دارد و برای صرفه جویی در وقت، سرعت عمل بالا، رفع آلودگی‌های موجود، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

خرید دستگاه التراسونیک باعث آسودگی خاطر شما عزیزان بابت تمیزی دستگاه‌های مورد نیازتان می‌شود، یکی از معتبر‌ترین مجموعه‌هایی که دستگاه التراسونیک را عرضه می‌کند مجموعه دنت تاپ،که دارای چندین سال سابقه در حوزه وسایل دندان پزشکی است.

دارای دو نوع حسگر حساس نسبت به امواج صوتی است، که باعث از بین بردن آلودگی‌های موجود روی سطح و حتی داخل دستگاه‌های دندان پزشکی می‌شود.( البته درباره قطعات داخلی دستگاه‌ها در صورتی که بتواند به آنها نفوذ کند می‌تواند باعث از بین رفتن میکروب آنها شود.)

ازجمله این کاربردها می‌توان به: مصارف درمانی، صنایع تولیدی، سونار و حسگرها، شستشو و نظافت (حمام التراسونیک) اشاره کرد.

ویژگی‌های اولتراسونیک دندانپزشکی

یکی از مهمترین ویژگی‌های دستگاه التراسونیک دندان، غوطه‌وری ابزار و تجهیزات دندانپزشکی و با یک ماده واسطه صورت می‌گیرد این مایع از طریق یک ژنراتور امواج اولتراسونیک با فرکانس و شدت بالا را به عنوان یک ارتعاش قوی به بیرون می‌فرستد.

سپس، زمانی که کاویتاسیون رخ می‌دهد، عملکرد تمیز کردن و شستشوی قطعات و ابزار شروع می‌شود. سپس بر اثر حرکت این امواج مایع در دستگاه، میلیون‌ها حباب میکروسکوپی ایجاد می شود. انفجار این حباب‌ها تجهیزات را تمیز می‌کند.

همچنین از مهم‌ترین ویژگی‌های دستگاه اولتراسونیک صرفه جویی در زمان آسان برای استفاده دسترسی به نقاط قابل دسترس دستگاه‌ها می‌باشد.

روش‌های تمیز کردن اولتراسونیک

به طور کلی دو روش شستشوی مستقیم و غیر مستقیم با استفاده از دستگاه اولتراسونیک وجود دارد.

روش مستقیم:
در این روش دستگاه‌ها و ابزارهایی که قرار است تمیز شوند در داخل یک سبد سوراخ دار قرار می‌گیرند که در مخزن دستگاه ادغام شده است. سپس دما و مدت زمان مورد نظر را انتخاب کرده و دستگاه را روشن کنید. پس از زمان تعیین شده، دستگاه خاموش می‌شود. در روش مستقیم می‌توانید تجهیزات را به صورت معلق در محلول، کاملاً زیر آب نگه‌دارید.

روش غیر مستقیم:
این روش مستلزم پر شدن مخزن دستگاه با مواد ضدعفونی کننده و آب است. سپس ابزارهای کوچکی که با روش اول تمیز نمی‌شوند در ظرف مخصوص تعبیه شده در دستگاه قرار می‌گیرند.

دنت تاپ ارائه دهنده تجهیزات و مواد دندانپزشکی  دستگاه بلیچینگ

التراسونیک کلیر یا حمام التراسونیک:

حمام التراسونیک، دستگاهی می‌باشد که با سرعت زیاد، تمامی آلودگی‌ها، میکروب‌ها و هر نوع آلاینده‌ای را از روی سطوح می‌زداید.

نحوه استفاده از دستگاه التراسونیک :

 1. در این فرایند دستگاه مورد نظر که نیاز به پاکسازی دارد را داخل دستگاه التراسونیک قرار می‌دهیم.
 2. و موادی مثل مواد آبی و یا آلی رو داخل دستگاه می‌ریزیم.
 3. سپس دستگاه را روشن می‌کنیم، مواد ریخته شده توسط ارتعاشات واکنش نشان می‌دهد و باعث به حرکت در آمدن می‌شود. ( این ارتعاشات در برخورد با مواد باعث ایجاد حباب‌های خلاء مانند می‌شود)
 4. نام این فرایند کاویتاسیون است که به طی تکرار این مسئله تعداد حباب‌های موجود بیشتر و طبیعتاً بزرگ‌تر نیز می‌شوند.
 5. وقتی حباب‌ها به مقدار کافی بزرگ شدند سوراخ شده و مواد را داخل خود می‌کشند و میکرو‌جت‌ تشکیل می‌شود.
 6. میکرو‌جت‌‌ها حرکت می‌کنند و باعث رفع آلودگی سطحی می‌شوند.

نحوه عملکرد حمام التراسونیک :

حمام التراسونیک استخری است پر از آب یا مواد شوینده، که از سطح یا جداره‌‌های آن امواج فراصوت آزاد می‌شوند. ارتعاشات پرشتاب امواج صوتی موجود درون محفظه آب باعث پیدایش امواج کوچک و در نتیجه حباب‌های میکروسکوپی می‌شود.

این حباب‌ها تا اندازه‌ی خاصی بزرگ می‌شوند و سپس بر اثر یک انفجار میکروسکوپی از بین می‌روند. به این فرایند انفجارهای کوچک اصطلاحا کاویتاسیون می‌گویند. این انفجارها به قدری قدرت دارند که برای از میان بردن یا کندن کوچک‌ترین ذره‌ها از سطوح کافی هستند.

در ادامه و به مرور این حباب‌ها بزرگ و بزرگ‌تر شده و در مرحله‌ای، حباب سوراخ شده و محلول با شدت به داخل آن کشیده می‌شود. این اتفاق باعث تشکیل یک میکروجت التراسونیک از محلول می‌‌شود.

این میکرو‌جت‌ها که در تمام بخش‌های محلول و در جهت‌های مختلفی به صورت پیوسته در حال تشکیل شدن هستند، به سطح قطعات داخل محفظه برخورد کرده و آلودگی‌های سطح را از آن جدا می‌کنند. به عبارت دیگر این امواج صوتی باعث می‌شوند مایع درون محفظه مانند یک مسواک یا اسفنج عمل کرده و مناطق عمیق و دور از دسترس قطعات را کاملاً تمیز کند.

با توجه به اینکه این میکروجت ها ابعاد میکرومتری دارند، توانایی نفوذ به ریزترین منافذ و شکاف‌های قطعه را داشته و هر نوع آلودگی را ازآن‌ها خارج می‌کند.

هرچه فرکانس التراسونیک افزایش یابد اندازه حباب‌ها، کوچکترمی‌شود اما قدرت نفوذپذیری زیادتری پیدا می‌کنند اما در مقابل ضربات آرام‌تری به جرم‌ها وارد می‌شود، ونیز اندازه  این ذرات به دمای محلول هم بستگی دارد.

برای مثال، آب در دمای 60 درجه سانتیگراد و 40 کیلوهرتز حداکثر اندازه حباب حدود 100 میکرون را دارد حباب‌هایی که تولید شده‌اند توانایی بسیار زیادی در تمیز کردن قطعات گوناگون دارند.

دنت تاپ ارائه دهنده تجهیزات و مواد دندانپزشکی  دستگاه پک دندان پزشکی

دستگاه التراسونیک از اجزای مختلفی ساخته شده اما در یک نگاه کلی یک دستگاه التراسونیک از سه بخش اصلی تشکیل شده است که در ادامه به معرفی این سه بخش می‌پردازیم:

ژنراتور التراسونیک

این قطعه وظیفه ایجاد موج‌های الکترونیکی با فرکانس ما فوق صوت را دارد. همچنین این قطعه با داشتن خصوصیات منحصر به فرد می‌تواند دستگاه را از لحاظ فرکانسی، توان و امپدانس تحریک کند.

التراسونیک کلینرترنسدیوسر یا مبدل التراسونیک

این مبدل‌ها در دستگاه التراسونیک می‌توانند در دیواره مخزن قرار بگیرند و یا به صورت پروبی در مایع غوطه‌ور شوند. وظیفه آن‌ها تبدیل انرژی الکتریکی به مکانیکی و تولید امواج مافوق صوت می‌باشد.به صورت تقریبی فرکانس تولیدی این مبدل‌ها در بازه ۱۸تا ۱۲۰کیلو هرتز است و باید انرژی ۱۰۰وات در یک گالن مایع را تولید کنند.

محفظه یا مخزن التراسونیک

مسئولیت این بخش نگهداری مایع شوینده و قطعاتی است که در حال شستشو هستند و نیز باید از اندازه و جنس قابلی برخوردار باشند و حداقل میزان جذب انرژی التراسونیک را داشته باشد که بیشترین انرژی به قطعات تحت شستشو برسد.

شستشوی التراسونیک معمولاً بین 10 الی 20 دقیقه طول می‌کشد اما این زمان به فاکتور‌های مختلفی بستگی دارد که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

قدرت التراسوینک

از مهم‌ترین عوامل در زمان شستشوی دستگاه التراسونیک قدرت و توان آن است. توان التراسونیک به صورت مستقیم به مقدار و توان ترنسدیوسرها و حجم مخزن بستگی دارد.علاوه بر این شدت کاویتاسیون مستقیماً به توان و فرکانس انتخابی در دستگاه اولتراسونیک وابسته است.

فرکانس التراسونیک

 شدت کاویتاسیون التراسونیک رابطه معکوس با میزان فرکانس دستگاه آلتراسونیک دارد؛ بدین صورت که در فرکانس‌‌های بیشتر از شدت کاویتاسیون کاسته می‌شود اما تعداد حباب‌های کاویتاسیون روند افزایشی پیدا می‌کنند و این عامل موجب می‌شود تا حباب‌هایی کوچک با حداقل نیروی انفجار را داشته باشیم. به عبارت دیگر فرکانس بالاتر در دستگاه التراسونیک معادل با شستشوی دقیق‌تر و ظریف‌‌تر می‌شود.

مخزن التراسونیک

دستگاه الترسونیک

محلول شستشوی التراسونیک

در ارتباط با شستشوی مناسب باید گفت ویسکوزیته محلول شستشو باید کمینه باشد تا فرایند کاویتاسیون به درستی و به صورت کامل صورت‌ پذیرد. همچنین با توجه به نوع آلودگی قطعه باید از محلول مناسب برای شستشو استفاده نمود. طیف وسیعی از محلول‌های مخصوص شوینده‌های التراسونیک در کاربردهای گوناگون ساخته شده‌اند که با مشورت با کارشناسان مربوطه  می‌توان از محلول مناسب بهره‌مند شد.

دنت تاپ ارائه دهنده تجهیزات و مواد دندانپزشکی  دستگاه لایت کیور

دمای محلول

هر چه دمای محلول بالاتر رود باعث افزایش میزان کاویتاسیون می‌شود و از این جهت کیفیت شستشوی دستگاه التراسونیک را نیز افزایش می‌دهد. البته باید به این نکته توجه داشت که  دمای محلول در محدوده‌ای تنظیم شود که به ابزارآلات این دستگاه آسیبی وارد نکند وهمچنین در برخی موارد مثل آلودگی‌های پروتئینی، دمای بالا موجب پخته‌ شدن آلودگی‌ها می‌شود و ازمیان ‌بردن آن‌ها را با مشکلاتی روبرو می‌کند.

نوع آلودگی قطعه

با کمک دستگاه‌های التراسونیک می‌توانیم  محدوده گسترده‌تری از آلودگی را شستشو دهیم .در این قسمت با بعضی از مواردی که با دستگاه التراسونیک می‌توانیم شستشو دهیم می‌پردازیم : ابزارآلات طلا و جواهرسازی، ابزار جراحی و دندان‌پزشکی، بردهای الکترونیکی و هش‌برد ماینر، تجهیزات آزمایشگاهی، تجهیزات نظامی،قطعات خودرو و….

شکل فیزیکی قطعه

بعضی از اجزا به سبب ظاهر پیچیده و پر از منفذ خود، فقط با دستگاه التراسونیک قابلیت شستشو را دارند. حباب‌های کوچکی که امواج مافوق صوت ایجاد می‌کنند توانایی نفوذ به مناطق غیرقابل دسترس و پاکسازی قطعات را به خوبی دارند.

حجم قطعات در حال شستشو

حجم و نوع چینش قطعاتی که برای شستشو درون دستگاه التراسونیک وارد می‌شوند درمیزان تمیزی و مدت زمان آن بسیار تاثیر گذار است. برای چیدمان منظم به شما توصیه می‌کنیم از فیکسچرهای مناسب برای نگهداری قطعات استفاده نمائید.

با توجه به اینکه شستشوی التراسونیک به موارد ذکر شده وابسته است؛ معمولا کاربران این دستگاه‌ها، با توجه به نیاز خود، به صورت تجربی و یا با کمک گرفتن از کارشناسان مربوطه می‌توانند بهترین شرایط را برای شستشوی اجزای مورد نظر  بدست آورند و شستشویی عالی و باکیفیت را داشته باشند.

خرید بهترین دستگاه التراسونیک با قیمت مناسب

لازم است پیش از خرید دستگاه التراسونیک به طور کامل با این دستگاه و چگونگی استفاده از آن و مراقبت‌های لازم حین کار کردن آشنا باشید. نکته دیگری که پیش از خرید لازم است بدانید دانستن بهترین برند ایرانی و خارجی و ویژگی‌های هر یک از آن‌ها است.
مجموعه دنت‌ تاپ ارائه دهنده انواع دستگاه التراسونیک و سایر محصولات دندان‌پزشکی با بیش از چندین سال سابقه ارائه خدمات با کیفیت بالا و قیمت مناسب به صورت کلی و جزئی می‌باشد.
برای کسب اطلاعات بیشتر و نیز اطلاع از قیمت دستگاه التراسونیک و سایر محصولات مجموعه دنت تاپ با ما تماس بگیرید، کارشناسان ما آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان می‌باشند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 10 میانگین: 5]

18 یک دیدگاه در “دستگاه التراسونیک

 1. لواف پور گفت:

  با سلام و خسته نباشید ممنون از سایت خوب و پشتیبانی عالیتون.

  1. denttop گفت:

   سلام وقت بخیر
   ممنون از شما دوست عزیز که مجموعه دنت تاپ رو انتخاب کردید

 2. گرگانی گفت:

  سلام قیمت دستگاه التراسونیک رو چطور میتونم داشته باشم؟

  1. denttop گفت:

   سلام وقت بخیر ممنون ازشما که مجموعه دنت تاپ رو انتخاب کردید.برای کسب اطلاعات از قیمت تماس بگیرید. کارشناسان ما آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان می باشند. 09128019941 02166919941

 3. اصغری گفت:

  سلام وقت بخیر اولتراسونیک دندانپزشکی، ارسال به شهرستان هم دارید؟

 4. طاهرزاده گفت:

  سلام و خسته نباشید. از شرایط فروش دستگاه التراسونیک نیز بنویسید. تشکر از پشتیبانی خوب.

  1. denttop گفت:

   سلام وقتتون بخیر، برای اطلاع از شرایط فروش با شماره های 09128019941 و 02166919941 تماس بگیرید.

  2. denttop گفت:

   سلام وقتتون بخیر، برای اطلاع از شرایط فروش دستگاه التراسونیک با شماره های 09128019941 و 02166919941 تماس بگیرید.

   1. اصفهانی گفت:

    ممنونم از مقاله خوبتون در زمینه دستگاه التراسونیک
    خیلی توضیح کاملی بود

    1. denttop گفت:

     سلام لطف دارین .

 5. طباطبایی گفت:

  سلام ممنونم از محتوای خوبتون در زمینه دستگاه التراسونیک اطلاعات خیلی خوبی بود.

  1. denttop گفت:

   سلام ممنون بابت کامنت مثبت و پر انرژی تون برای دستگاه التراسونیک

 6. ملکی گفت:

  سلام ممنون با اطلاعات مفید که ارائه دادید

  1. denttop گفت:

   سلام ممنون دوست عزیز

 7. سعیدخانی گفت:

  سلام وقت بخیر در رابطه با نحوه عملکرد دستگاه التراسونیک اطلاعات میخواستم که بسیار مفید بود

  1. denttop گفت:

   سلام خواهش میکنیم لطف دارید.

 8. عزتی گفت:

  سلام قیمت دستگاه التراسونیک الان چنده؟

  1. denttop گفت:

   سلام وقتتون بخیر. برای اطلاع از قیمت با شماره های 02166919941 – 09128019941 تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *