دستگاه دندان پزشکی, محصولات

دستگاه روتاری دندانپزشکی

دستگاه روتاری دندانپزشکی

دستگاه روتاری دندانپزشکی چیست؟

دستگاه روتاری دندانپزشکی یا اسم دیگر آن دستگاه اندو امروزه یکی از جدیدترین و پیشرفته ترین روش‌ها‌ی عصب کشی دندان یا درمان ریشه است که می‌توان جایگزین خوبی برای روش های سنتی دانست. این دستگاه دیجیتالی برای انجام بهتر پاکسازی و درمان کانال ریشه استفاده می‌شود.

این روش برخلاف تکنیک‌های قدیمی‌تر از دقت و سرعت فوق العاده‌ای برخوردار‌ ا‌ست. که با سهولت و دقت بالایی که دارد باعث احساس خوشایند دندان‌پزشک می‌شود. این دستگاه با تکنولوژی مدرنی که دارد حرکات ظریف و دقیق‌تری رو نسبت به حرکات دست تولید می کند.‌

یکی از مهم ترین مزایا استفاده از دستگاه روتاری دندانپزشکی یا دستگاه اندو در درمان ریشه یا عصب کشی دندان کاهش چشم‌گیر درد احتمالی دندان پس از درمان ریشه دندان است و همچنین سرعت در انجام درمان کاربری ساده و آسان استفاده از این دستگاه رو بسیار محبوب کرده است.

دستگاه روتاری دندان‌پزشکی

انواع دستگاه روتاری دندانپزشکی

 دستگاه روتاری دندانپزشکی یا اسم دیگر آن سیستم اندو با برند‌ها و قیمت‌های متفاوتی عرضه می‌شود و براسا‌س‌ کاربردها‌ی آن انواع مختلفی دارد.

یکی از انواع دستگاه روتاری دندانپزشکی، روتاری تخلیه از پایین است که با فشار گاز نیتروژن به داخل دندان سرعت تبخیر فاز مایع را افزایش می‌دهد.

روتاری چرخشی با استفاده از نیرو‌ی گریز از مرکز سرعت تبخیر را افزایش می‌دهد و در روتار‌ی ترکیبی از یک دستگاه تقطیر و حرکت دورانی مورد استفاده است.

مزایای دستگاه روتاری دندانپزشکی
• کار با دستگاه روتاری باعث آسان‌تر شدن فرایند درمان شده و در کیفیت کار تاثیر بسزایی دارد و به دلیل پیشرفت‌های زیاد در این زمینه بیمار کمتر دچار آزردگی می‌شود.
• دستگاه روتاری سرعت کار را افزایش می‌دهد و نسبت به روش‌های قدیمی که درمان ریشه به صورت دستی انجام می‌شد زمان درمان نصف می‌شود.
• خطاهای پزشکی حین کار کاهش چشم گیری پیدا می‌کند و کانال‌های ریشه به صورت کامل پاکسازی می‌شوند.
• برای درمان آن دسته از دندان‌هایی که درمان سخت‌تری دارند مثل ریشه‌هایی که حالت خمیده‌ای دارند و یا افراد مسنی که کانال‌هایشان کلسیفیه است از دستگاه روتاری نتایج بسیار بهتری را می‌توان گرفت. این در حالی است که درمان ریشه‌های این چنینی به روش دستی بسیار سخت‌تر و زمان بر تر است.

دستگاه روتاری دندان‌پزشکی

اجزای تشکیل دهنده دستگاه روتاری دندانپزشکی

ابزار برش: این ابزار از‌‌ جنس الماس یا کاربید تنگستن تشکیل شده است. از این ابزار برای برش و تغییر فرم دندان با سرعت‌های متفاوت استفاده می‌شود. این نوع دستگاه از سه قسمت تشکیل شده است:

 • هد (Head): بخش متحرک و برش دهنده‌ی اصلی دستگاه است که دارای فرم و اندازه‌های مختلف می‌باشد.
 • نِک (Neck):  بخش انتقال دهنده‌ی نیروی چرخشی به هد است که  بین هد و شانک قرار دارد.
 • شانک(Shank): بخشی که در فرم و اندازه‌های مختلف و به منظور کاربردهای مختلف طراحی شده و نیروی چرخشی توسط همین بخش تولید می شود.
دنت تاپ ارائه دهنده تجهیزات و مواد دندانپزشکی  دستگاه لایت کیور

در برخی از مدل‌های دستگاه روتاری تنظیمات از روی یک پانل جداگانه تغییر می‌کند و در برخی دیگر از روی قسمت شانک می‌توان تغییرات را اعمال کرد.

زاویه های تیغه ها نیز قابل تغییر هستند تا بدین ترتیب نحوه کار با قسمت هد، بسته به نیاز تغییر کند. به عنوان مثال هنگام برش شکاف‌ها و شیارهای محکم تر نیاز به تیغه‌هایی است که دارای زوایای منفرجه می‌باشند.

تیغه‌هایی که زوایای حاد دارند حفره‌های بهتری تولید می‌کنند اما سریع‌تر کند می‌شوند.

2 ابزار پولیش و پرداخت: این نوع ابزار عموماً دارای دورهای پایین هستند که برای پولیش و صیقل دادن سطح دندان‌ها استفاده می‌شوند. قسمت هد ابزار پولیش و پرداخت دارای شکل‌‌های گوناگون هستند.

آیا خرید دستگاه روتاری دندانپزشکی به کیفیت درمان کمک می کند؟

دستگاه‌های روتاری تأثیرات زیادی را می‌توانند بر سرعت و کیفیت درمان ریشه افزایش دهند. ولی از سوی دیگر این سیستم‌ها طبق اصول دانش ریشه‌ درمانی قبلی‌ هستند. بدین معنی که اگر در اصول اندو مهارت کافی نداشته باشید، دستگاه های روتاری دندانپزشکی نه تنها به شما کمکی نخواهد کرد، بلکه مشکلات شما را افزایش نیز خواهد داد.

اصول کار دستگاه روتاری یا اندو

دستگاه اندو یا روتاری، با توجه به تکنولوژی به‌­کار رفته­‌ای که دارد، جواب­گوی نیازهای جدید برای مشکلات دندان­پزشکی و عصب­کشی است. اما نکته قابل توجه دانستن نحوه کار و آمادگی برای کارکردن با دستگاه روتاری است. با اشاره به تنها چند نکته، می­‌خواهیم اهمیت طریقه استفاده از این دستگاه پرکاربرد و نوآور را توضیح دهیم:

 • در ابتدا باید گفت که کار این دستگاه معجزه نیست! مهارت و دانش دندانپزشک شاخصه اصلی در موفقیت کار با دستگاه روتاری است. کیفیت دستگاه و تجربه و خبرگی دندانپزشک در کنار هم می‌­تواند نتیجه دلخواه و مطلوب را به ما بدهد.
 • بهتر است برای تمرین کار با این دستگاه نوآور در ابتدا فایل­‌های ساده­‌تر مثل BioRace, ProTaper, Revos را انتخاب کنید تا بعد از تمرین و تلاش بیشتر، از فایل­‌های بیشتر و کاربردی‌­تر بهره­‌مند شوید. توجه کنید امکان جداشدن فایل روتاری در ابتدا نیز وجود دارد!
 • استفاده از تجربه و روش ­کار دیگر همکاران، لازمه مهارت در کار با دستگاه روتاری است. نمی­‌توان تنها به دستورالعمل­‌های کارخانه که برای دستگاه تعبیه شده اتکا کرد. برای مثال طبق تجربه استفاده از لوبریکانت حین کار، تاثیر مناسبی بر تورگ می‌­گذارد و از خشک بودن کانال دهان جلوگیری می‌­کند.
دنت تاپ ارائه دهنده تجهیزات و مواد دندانپزشکی  دستگاه اتوکلاو وسون

کدام نوع دستگاه روتاری دندانپزشکی کیفیت بهتری دارد؟

دستگاه های روتاری در بازار از تنوع بسیار زیادی بهرمند است به طوری که انتخاب آن‌ها نسبت به توانایی‌هایی که دارند در بسیاری از موارد به دلیل هم سطح بودن کیفیت و نزدیک بودن بازۀ قیمتی جنبه‌‌ی سلیقه‌ا‌‌ی و شخصی پیدا می‌کند.

اصولاً برای استفاده از فایل روتاری، به موتور اندو احتیاجی ندارید و می‌توانید به وسیله یک هندپیس کم سرعت ویژه سیستم روتاری (موسوم به سر آنگل ویژۀ روتاری) نیز کار خود را انجام دهید.

تولید آلیاژ و طراحی فایل های روتاری نیاز به فناوری پیشرفته‌ای دارد که شرکت‌های انگشت شماری در سطح دنیا این فناوری را در اختیار دارند.

دستگاه روتاری دندانپزشکی

دستگاه روتاری دندانپزشکی


اندوموتورهای دندانپزشکی چه ویژگی هایی دارد؟

 1. امکان تنظیم اندوموتورها برای سیستم‌ فایل‌های مختلف کار می‌کند که این فایـل ها با شکل و قالب‌های متفاوتی و جنس خاصی که دارند دقیقا شکل کانال های ریشه را به خود می گیرند.
 2. امکان تنظیم سرعت
 3. در حین انجام کار با این دستگاه احساس آرامش بیشتری خواهید داشت به خاطر‌ صدای بسیار کمی که دارد.
 4. اندوموتور‌ها قیمت بالا و نگهداری پر هزینه‌ای به همراه دارند و ممکن است قطعات دستگاه و هندپیس آن با توجه به اختصاصی بودن آن به راحتی قابل تعمیر نمی‌باشد.
 5. امکان کاهش درد بیمار در حین درمان و پس از آن
 6. خطای در حین درمان کاهش می‌یابد.

 

برای خرید روتاری دندانپزشکی باید به چه نکاتی توجه کرد؟

خرید روتاری دندانپزشکی در میان جامعه‌ی دندان پزشکان به دلیل کاربرد منحصر به فرد این دستگاه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

در روتاری دقت کار به دلیل کوچک بودن آن نسبت به دست دندانپزشک بیشتر است و برای بیمار نیز درد و ناراحتی کمتری در حین کار و بعد آن دارد. همچنین به دلیل این که فایل‌های آن از جنس پلاستیک است می‌توان بعد از استفاده برای هر بیمار، آن را خارج کرده و از یک فایل جدید دیگر استفاده کرد.

دستگاه روتاری با نام دیگر اندو، در درمان ریشه‌ی دندان و عصب‌کشی نقش حائز اهمیتی دارد. چگونگی استفاده از این دستگاه به این صورت است که ابتدا دندان مورد نظر آسیب دیده و ریشه را که در زیر تاج اتاق پالپ، در اثر تجمیع غذا و پوسیدن مینای دندان خراب شده و به عصب رسیده، خالی کرده و پس از شستن، کانال انتهایی عصب را خشک کرده و آن را با ماده پر می‌کنند.

دنت تاپ ارائه دهنده تجهیزات و مواد دندانپزشکی  دستگاه آمالگاماتور

نکته مورد توجه در خرید دستگاه روتاری دندانپزشکی این است که قیمت آن با توجه به برند و مدل و سریع بودن چرخیدن دستگاه،  بدون سیم یا سیم دار بودن، مدل باطری و گارانتی آن متغیر است.

آیتم‌های مهم برای خرید روتاری دندانپزشکی شامل موارد زیر است:

 • توجه به مدل، نوع دستگاه، ضمانت و این که گواهی نامه‌ی معتبر جهانی داشته باشد.
 • توجه به کیفیت و عملکرد دستگاه
 • توجه به سرعت چرخش، تنظیمات و کنترل دستگاه
 • توجه به باطری و سالم بودن آن
 • دستگاه باید سیستم اتو ریورس داشته باشد تا استحکام کافی برای کار داشته باشد و در داخل ریشه نشکند.
 • دستگاه باید قابلیت قابل اتوکلاو بودن هد آنگل را اشته باشد تا بتوان آن را سریع تمیز کرده و برای مراجعه کننده بعدی استفاده کرد.

برند‌های معروف برای خرید روتاری دندانپزشکی

همچنین از انواع برندهای مطرح روتاری دندانپزشکی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. Coxo
 2. NSK
 3. Bien Air
 4. Beauty
 5. GT3
 6. W&H
 7. |Dentamerica
 8. Dentsply Sirona
 9. Saeshin
 10. krafitGolddent
 11. Meta Biomed
 12. Morita
 13. VDW
 14. Ionyx

نکات استفاده از دستگاه روتاری

 • پیش از استفاده از دستگاه روتاری، اطمینان حاصل کنید که دستگاه درست و به درستی نصب شده است. همچنین، مطمئن شوید که تیغه‌ها تیز و سالم هستند.
 •  قبل از استفاده، دستگاه را کاملا تمیز کنید و مطمئن شوید که هیچ گرد و غباری درون و بیرون آن نیست.
 •  هنگام استفاده از دستگاه روتاری، از حرکات نرم و متداوم استفاده کنید. همچنین، فشار زیادی روی پوست نگذارید به آن آسیب نرسانید.
 • مطمئن شوید که دستگاه را به صورت صحیح در دست می‌گیرید. معمولاً، دستگاه را با دست راست در دست چپ نگه می‌دارند و یا برعکس.
 •  پوست را قبل از استفاده از دستگاه روتاری کاملا خشک کنید. از استفاده این دستگاه روی پوست تر یا مرطوب خودداری کنید.
 • پس از استفاده از دستگاه روتاری، آن را کاملا تمیز کنید و اجازه خشک شدن به آن بدهید. سپس، دستگاه را در جای خشک و تمیز نگهدارید.
 • همچنین، قبل از استفاده از دستگاه روتاری، دست‌ها و پوست را به طور کامل آماده کنید. این شامل شستشوی دست‌ها، استفاده از محصولات ضدعفونی کننده و استفاده از لوازم ضدعفونی کننده مانند دستکش‌های مخصوص است.
 •  در صورتی که برای اولین بار از دستگاه روتاری استفاده می‌کنید، بهتر است ابتدا روش استفاده را با یک حرفه‌ای یا فرد متخصص مشورت کنید.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 14 میانگین: 5]

28 یک دیدگاه در “دستگاه روتاری دندانپزشکی

 1. لواف پور گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  واقعا ممنون از سایت خوبتون

  1. denttop گفت:

   سلام وقت بخیر
   ممنون از شما دوست عزیز که مجموعه دنت تاپ رو انتخاب کردید

 2. گرگانی گفت:

  سلام روزتون بخیر،دستگاه روتاری دندانپزشکی ارسال به شهرستان هم دارید؟

  1. denttop گفت:

   سلام وقت بخیر
   ممنون از اینکه مجموعه دنت تاپ رو انتخاب کردید. بله ارسال به شهرستان هم داریم

 3. امینیان گفت:

  سلام روزتون بخیر از روتاری برند Morita رو دارید؟

  1. denttop گفت:

   سلام و درود وقت شما بخیر. برای بررسی محصولات در دسترس ما ‌می‌توانید به آدرس وبسایت ما مراجعه کنید و یا با شماره‌های
   09128019941
   02166919941 تماس‌ بگیرید. همچنین می‌توانید با آدرس ایمیل info@denttop.ir ارتباط بگیرید.

 4. ثقفی گفت:

  سلام و احترام خدمت شما وقت بخیر. آیا امکان ارسال دستگاه روتاری دندانپزشکی به شهرستان وجود دارد؟

  1. denttop گفت:

   سلام وقتتون بخیر، بله برای اطلاع از شرایط ارسال دستگاه روتاری به شهرستان با شماره های 09128019941 و 02166919941 تماس بگیرید.

 5. مرادی گفت:

  سلام وقتتون بخیر ممنون از محتوای خوب سایتتون با تشکر از مجموعه دنت تاپ

  1. denttop گفت:

   سلام وقتتون بخیر، ممنون از شما، خوشحالیم که رضایت دارید.

 6. مرادی گفت:

  سلام وقتتون بخیر ممنون از محتوای عالی سایت مجموعه دنت تاپ با تشکر

  1. denttop گفت:

   سلام وقتتون بخیر، ممنون از شما ، خوشحالیم که رضایت دارید.

 7. شهرستانی گفت:

  سلام دوز بخیر دستگاه روتاری شما پشتیبانی هم داره برای تعمیرات؟

  1. denttop گفت:

   سلام وقت بخیر. بله داریم

 8. طباطبایی گفت:

  سلام وقت بخیر . من 3 ماه پیش ازتون دستگاه روتاری تهیه کردم میخواستم بازم سفارش بدم قیمتش از دفعه قبل چقدر افزایش پیدا کرده؟

  1. denttop گفت:

   سلام وقت بخیر لطفا جهت اطلاع از قیمت دستگاه روتاری با شماره های زیر تماس حاصل نمایید
   09128019941 – 02166919941

 9. ملکی گفت:

  سلام خسته نباشید من از خریدم بسیار راضیم خیلی با کیفیت بود ممنون

  1. denttop گفت:

   سلام برای اطلاع از قیمت و اطلاعات بیشتر با شماره زیر تماس بگیرید
   09128019941
   02166919941

 10. محمدلو گفت:

  سلام روز بخیر ممنونم از شما محتوای مفیدی بود در رابطه با شناخت برندهای دستگاه روتاری

  1. denttop گفت:

   سلام . ممنون از حسن توجه شما

 11. عزتی گفت:

  سلام قیمت دستگاه روتاری دندانپزشکی چنده؟ ارسال به رامسر دارین؟

  1. denttop گفت:

   سلام بله داریم . لطفا جهت اطلاع از قیمت و نحوه سفارش با شماره های 02166919941 – 09128019941 تماس بگیرید.

 12. اسحاقی گفت:

  سلام قیمت دستگاه روتاری دندانپزشکی چنده؟ ارسال به تبریز دارین؟

  1. denttop گفت:

   سلام دوست عزیز با شماره زیر تماس بگیرید
   09128019941

 13. کیان مهر گفت:

  سلام دستگاه روتاری دندانپزشکی تعداد بالا دارین

  1. denttop گفت:

   سلام دوست عزیز بله با شماره زیر تماس بگیرید
   09128019941

 14. محسن گفت:

  سلام ممنون از محتوای عالیتون

  1. denttop گفت:

   سلام، با تشکر از شما دوست عزیز.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *