دستگاه دندان پزشکی, محصولات

دستگاه پک دندان پزشکی

دستگاه پک دندان پزشکی

در مورد دستگاه پک دندان پزشکی یا همان دستگاه پک رول استریل چه می‌دانید؟

دستگاه پک دندان پزشکی از جمله وسایلی است که امروزه در تمامی مطب‌ها به چشم می‌خورد؛ همان‌طور که می‌دانید، ضد عفونی کردن و بهداشتی بودن لوازم پزشکی و دندان پزشکی بسیار حائز اهمیت است و در صورت سهل انگاری ممکن است عواقبی غیر قابل جبران به دنبال داشته باشد.

در جهت انجام این کار، پزشکان در مطب خود از وسایلی چون دستگاه پک دندان پزشکی (دستگاه پک رول استریل)، برای بسته‌بندی کردن لوازم استرلیزه شده بهره می‌برند. دستگاه پک دندان پزشکی را می‌توان در دسته‌ی لوازم  استریل کننده‌ی تجهیزات دندان پزشکی قرار داد که کاربرد آن در:

 • بیمارستان ها
 • دندانپزشکی
 • دام پزشکی
 • لوازم آرایشی و بهداشتی

بسیار رایج است.

با استفاده از دستگاه پک دندان پزشکی، در فرایند استریلیزاسیون باید وسایل استریل شده را در کاغذی بپیچیم که همان مدیکال بوده و به صورت رول پیچیده شده، که یک طرف آن کاغذ و طرف دیگر آن فیلم بوده، که بهتر است به آن رول استریل اتوکلاو بگوییم.

گذشتگان در اتاق‌های استریلیزاسیون مرکزی، از پارچه برای پیچیدن ابزارهای استریل شده بهره می‌بردند، که مشکلاتی داشت، مثل پرز دادن پارچه که برای سلامتی بیمار مشکل‌زا بود، اینگونه شد که بعد از آن پارچه منسوخ و این رول‌های استریل رایج گردید.

 

درباره اندیکاتور بیشتر بدانید !

امروزه در علم پزشکی از اندیکاتورها استفاده می‌شود که نشانگرهایی هستند بسیار حساس، و در جهت اطمینان یافتن از درستی استریل شدن لوازم خود از آن استفاده می‌کنیم.

سه روش برای اطمینان از درستی عملکرد دستگاه مرسوم است:

 1. اندیکاتور مکانیکی
 2. اندیکاتور شیمیایی، تقریبا به شکل کاغذهایی هستند که آن‌ها را در بسته‌های استریل شده‌مان قرار می‌دهیم و ساز و کار آن‌ها به نحوی‌ست که در صورت وجود هرگونه مورد ناخواسته، تغییر رنگ می‌دهد.
 3. اندیکاتور بیولوژیکال

در استفاده از دستگاه پک دندان پزشکی باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

 • انتخاب وی پک یا رول کاغذی مطابق با ابزاری که می‌خواهد استریل شود.
 • باید توجه داشت که این نوع بسته‌بندی، الی رقم کارایی بسیار بالا در جهت استریل نگه داشتن ابزار پزشکی، بسیار آسیب پذیر است، پس باید تا لحظه‌ی مصرف مواظب آن باشیم تا بتواند وظیفه‌ی خود را به خوبی انجام دهد.
 • برای نوشتن روی این رول‌ها از لیبل استفاده کنید، نباید روی کاغذ بنیویسد چون باعث از بین رفتن استریل خواهد‌شد.

به طور خلاصه، مهم‌ترین دلیل کاربرد گسترده‌ی این محصولات را می توان اهمیت زیادی دانست که رعایت بهداشت و عوامل بی‌شمار میکروب‌زا داراست.

طبعا اگر بخواهید این دستگاه را تهیه کنید باید در مورد آن اطلاعات خود را افزایش دهید که با توجه به تنوع بی شمار آن در بازار، قطعا دچار سردرگمی خواهید شد برای اینکه بخواهید بهترین گزینه را متناسب با نیاز مطب خود خریداری کنید به مئاردی که در ادامهه ذکر می‌کنیم هم توجه کنید!

ابعاد دوخت آن:

این دستگاه برای طول دوختی معادل 300 میلی متر طراحی شده، همچنین عرض دوخت آن 12 میلی متر می‌باشد.

دمای کار:

از دیگر مواردی که دارای اهمیت است که به آن توجه کنیم دمای کار در دستگاه‌ست. این دما در بازه‌ای معادل 170 تا تقریبا 200 درجه‌ی سانتی گراد بوده که البته تنظیم آن درون دستگاه و به صورت اتوماتیک صورت می‌گیرد.

چند نکته دربارۀ استفاده از پین پک

با نام بسته بندی کاغذ پلاستیک، کاغذ نایلون و یا …. شناخته شده است.

در زمان استفاده از چنین دسته بندی باید طبق توصیه سازنده آن در فرایند هایی که استفاده دارد از آن استفاده کرد  مثلا در فرایند استریزیون بخار، اتیلن اکساید و یا فرمال‌دهی و ….

روش پر کردن و باز کردن پین پک هم باید ضمن توجه به دستور العمل سازنده و یا ifbmi  باشد از آنجایی که این جنس بسته بندی احتمال آسیب دیدن دارد، لازم است تا زمان رسیدن به مرکز هیچ گونه آسیبی بهش نرسد و در محیطی کاملا استرالیزه باز شود و مورد استفاده قرار بگیرد.

این دستگاه دارای سیلر حرارتی نیز می‌باشد که برای دوختن پین پک‌ها از آن استفاده می‌شود، این دستگاه قابل نصب روی دیوار نیز هست که توسط  دو پیچ موجود در پک می‌توان عملیات نصب روی دیوار را انجام داد، چه روی دیوار و یا روی میز کار دستگاه باید به صورت تراز قرار گیرد.

برای اطمینان از استریل شدن تجهیزات و محصولات داخل دستگاه پک دندانپزشکی  از نشانگرهای حساسی استفاده می شود که پس از استریل شدن کاملاً تغییر رنگ می دهند.

انواع محصولات بسته بندی بسته به نوع و روش های استریل ابزار و تجهیزات کمی با یکدیگر متفاوت است.

به طور کلی محصولات مورد استفاده برای بسته بندی استریل عبارتند از:

 • پاکت اتوکلاو استریل
 • رول اتوکلاو بخار
 • رول پلاسما اتوکلاو
 • رول استریل پلیسه دار
 • کاغذ sms
 • کاغذ کرپ بیمارستانی
دستگاه پک دندان پزشکی

دستگاه پک دندان پزشکی

ویژگی های  تجهیزات  دستگاه پک دندانپزشکی و پزشکی:

طراحی زیبا، شیک، ارگونومیک و با کیفیت بسیار بالا

مجهز به رول نگهدارنده برای استفاده از رول هایی در اندازه های مختلف از 5 تا 30 سانتی متر

سیستم ایمنی برای جلوگیری از سوختن کاغذ

دارای سیستم هشدار صوتی که نشان دهنده دوخت صحیح بسته استریل می‌باشد.

ساخته شده از عنصر گرمایش با دوام با عمر طولانی

مجهز به برش دو طرفه برای برش دستی آسان بسته‌های رول

طراحی کوچک و جمع و جور دستگاه و استفاده از آن به عنوان رومیزی.

نحوه استفاده از دستگاه پک دندان پزشکی

دستگاه را روشن می‌کنیم و صبر می‌کنیم چراغ آن سبز شود تا حرارت لازم برای پین کردن محیا شود، بسته به نیاز اندازه پین پک را تغییر می‌دهیم پین پک‌ها در اندازه های مختلف تولید می‌شوند.

در انتخاب وسیله نیز باید دقت کرد که سبک باشد، سنگین بودن وسایل به پین پک آسیب میزند! و دیگر امکان استریل نگه داشتن وسایل را نخواهد داشت.

تغذیه و توان به همراه وزن و ابعاد دستگاه

همچنین بهتر است در ارزیابی ابزارهای دندان پزشکی به این مسئله‌ی مهم یعنی تغذیه و توان دستگاه نیز توجه کنیم، تغذیه و توان ایجاد شده در  دستگاه AC110-240 V50-60HZ, 100W است. از دیگر موارد قابل ذکر وزن دستگاه است که به هفت و نیم کیلوگرم می‌رسد که در مقایسه با دیگر دستگاه‌ها در این دره مقدار مطلوبی‌ست.

اگر بخواهیم در مورد ابعاد دستگاه نیز اطلاعاتی کسب کنیم باید بگوییم که در حدود 345 در 350 در 530 میلی متر می‌باشد.

استاندارد در کنار گارانتی و خدمات پس از فروش:

یکی از مواردی که در خرید دستگاه پک دندانپزشکی باید به آن توجه کنید کیفیت محصول است که در خرید پکیج اتوکلاو اهمیت زیادی دارد. راه‌های زیادی برای تعیین کیفیت و عملکرد پکیج اتوکلاو وجود دارد. همچنین سازمان‌هایی در دنیا وجود دارند که با ایده‌های اولیه و خاص به انتخاب محصولات کمک می‌کنند. این مراکز سنجش کیفیت به ما می‌گویند که محصول نهایی از نظر ساخت و عملکرد استانداردهای خوبی دارد.

این دستگاه دارای استاندارد‌هایی از جمله، CE اروپا و ISO می‌باشد که این دو از مهم‌ترین استانداردهای شناخته شده در این صنعت پزشکی و دندان پزشکی‌ محسوب می‌شود.

دستگاه پک دندان پزشکی (دستگاه پک رول استریل) در انواع اتوماتیک و نیمه اتوماتیک در بازار موجود است که شما عزیزان می‌توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر با مشاورین مجرب ما تماس حاصل فرمایید و مطمئن شوید کدام یک برای شما مناسب‌تر خواهد بود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 6 میانگین: 5]

9 یک دیدگاه در “دستگاه پک دندان پزشکی

 1. لواف پور گفت:

  با سلام خسته نباشید
  دستگاه پک دندان پزشکی دارای گارانتی هست و اگر هست چند ماه دارد؟

  1. denttop گفت:

   سلام وقت بخیر
   بله تمامی محصولات مجموعه دنت تاپ دارای گارانتی و خدمات پس از فروش هستند ،برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره تماس بگیرید. کارشناسان ما آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان می باشند.
   09128019941
   02166919941

 2. گرگانی گفت:

  سلام روز بخیر، دستگاه پک دندان پزشکی ضمانتش به چه صورت هست؟

  1. denttop گفت:

   سلام وقت بخیر ممنون ازشما که مجموعه دنت تاپ رو انتخاب کردید.برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره تماس بگیرید. کارشناسان ما آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان می باشند. 09128019941 02166919941

 3. اصغری گفت:

  سلام روز بخیر دستگاه پک دندانپزشکی ارسال به شهرستان هم دارید؟

  1. denttop گفت:

   سلام و احترام خدمت شما دوست عزیز. متشکر که مارا انتخاب کردید. برای بررسی شرایط فروش و ارسال دستگاه‌های تولیدی ما ‌میتوانید با شماره‌های
   09128019941
   02166919941 تماس‌ بگیرید. همچنین می‌توانید با آدرس ایمیل info@denttop.ir در ارتباط باشید.

 4. ترکمان گفت:

  سلام و عرض ادب. آیا مجموعه شما امکان فروش اقساطی دستگاه پک دندانپزشکی را دارد؟

  1. denttop گفت:

   سلام وقتتون بخیر، بله برای اطلاع از فروش اقساطی با شماره های 09128019941 و 02166919941 تماس بگیرید.

  2. denttop گفت:

   سلام وقتتون بخیر، بله فروش اقساطی دستگاه پک دندانپزشکی داریم. برای اطلاع با شماره های 09128019941 و 02166919941 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.